19.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаНова мерка од владата: Повеќе од три лица, вклучително со возачот, не...

Нова мерка од владата: Повеќе од три лица, вклучително со возачот, не смеат да се возат во ист автомобил.

Повеќе од три лица, вклучително со возачот, не смеат да се возат во ист автомобил. Тоа, како што соопшто дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска, е едно од ограничувањата за време на вонредната состојба во државава.

На информативната видеосесија за ограничувањата на движењата на граѓаните, Петровска прецизираше дека патниците во автомобилот треба да имаат заштитна опрема, односно ракавици и маска.

Доколку излегуваат на терен, односно се работи за службено патување, потребно е да имаат и дозвола за движење која е издадена од работодавачот, објасни Петровска.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...