10 C
Ohrid
вторник, април 13, 2021
Почетна Македонија Нова мерка од владата: Повеќе од три лица, вклучително со возачот, не...

Нова мерка од владата: Повеќе од три лица, вклучително со возачот, не смеат да се возат во ист автомобил.

Translate (Eng):[gtranslate]

Повеќе од три лица, вклучително со возачот, не смеат да се возат во ист автомобил. Тоа, како што соопшто дополнителната заменик-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска, е едно од ограничувањата за време на вонредната состојба во државава.

На информативната видеосесија за ограничувањата на движењата на граѓаните, Петровска прецизираше дека патниците во автомобилот треба да имаат заштитна опрема, односно ракавици и маска.

Доколку излегуваат на терен, односно се работи за службено патување, потребно е да имаат и дозвола за движење која е издадена од работодавачот, објасни Петровска.

РЕКЛАМА
- Реклами -