18.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 17, 2024
ПочетнаМакедонијаПетгодишно дете од Битола позитивно на коронавирус

Петгодишно дете од Битола позитивно на коронавирус

Во Битола има регистрирано вкупно 8 граѓани позитивни на коронавирусот. Од нив 7 лица се со послаба клиничка слика, а само едно лице се наоѓа со посеризона клиничка состојба.
Дали оваа бројка ќе остане иста останува да се знае по добивањето на резултатите од земените брисеви на 38 лица.
– Инаку најстариот битолчанец кој е позитивен на корона вирусот има 85 години.
Станува збор за лицето кое се инфицира во старскиот дом „Сју Рајдер“, а најмладиот инфициран битолчанец има само 5 години – соопшти директорката на Центарот за јавно здравје во Битола, Елизабета Крстева.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков оствари средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер

Денес во просториите на Општина Охрид, градоначалникот Кирил Пецаков оствари срдечна средба со американската амбасадрока Н.Е. Анџела Агелер која беше придружувана од тим на...

Медицинска сестра од ОНКОЛОГИЈА осудена на 2 години затвор !!!

🔴 ⚖️ Медицинската сестра од Клиниката за онкологија Амела Османовиќ е осудена на казна затвор од две години, затоа што од Клиниката во три...

Познатиот македонски актер станува министер

Познатиот актер Зоран Љутков ќе биде нов министер за култура и туризам. Ова вчера го соопшти лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на...

Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно од најскапите...

Нашиот валандовчанец Д-р Даниел Кировски пристигна на пуст остров среде океанот, на Филипини, како дел од екипата која два месеци ќе го снима едно...