9 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Црно им се пишува: Тепачите од Штип добија нови дополнителни 30 дена...

Црно им се пишува: Тепачите од Штип добија нови дополнителни 30 дена притвор !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Продолжен е притворот на двајцата насилници на возраст од 23 и 26 години, кои во јануари брутално тепаа 20-годишна девојка, а насилството го снимаа на мобилен телефон.

Портпаролот на Основен суд-Штип, Катерина Миленкова-Трајчева за МИА изјави дека на двајцата им е продолжена мерката притвор од 30 дена. Предметот е веќе распределен кај судија, кој во најбрз рок ќе го закаже и судското рочиште.

Основниот јавен обвинител, Ристе Бојаџиски рече дека вчера го доставил обвинителниот предлог за продолжување на мерката притвор се до донесувањето на пресуда од страна на Судот. Двајцата насилниците се обвинети за сторено кривично дело „насилство”, а казната за вакви дела се движи од шест месеци до пет години затвор.

РЕКЛАМА

 

- Реклами -