6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Боки 13 се плаши од корона: Сега починатиот затвореник и Боки делеле...

Боки 13 се плаши од корона: Сега починатиот затвореник и Боки делеле иста бања, адвокатот бара да се прекине судењето.

Translate (Eng):[gtranslate]

По денешната информација за притвореникот кој ја загуби битката со животот во истражниот затвор “Скопје”, кој беше заразен од коpoна виpycот, адвокатот Сашко Дуковски јавно прашува како судот планира да го оддржи утрешното рочиште за случајот “Рекет”, бидејќи на тој начин би го загрозил животот на сите кои се вклучени во процесот.

-Притвореникот бил еден спрат под ќелијата на Бојан Јовановски. Се бањале во иста бања, храна им носеле исти командири и сл. Наместо да биде во изолација, денеска беше донесен на судење.

Контактирав со него. Замислете, што ќе се случи доколку е недај боже заболен. Сите што бевме во судницата постои ризик да сме заpазени, вели Дуковски, кој истакнува дека утрешното судење мора да биде одложено.

РЕКЛАМА

Тој вели дека притворениците не треба да се дискриминираат, туку и за нив да се постапи според протокол.
-Како можеа градоначалникот на Чешиново-Облешево да го изолираат и сите останати вработени во општината, или сите вработени во болницата “Плодност”, а да не важи и за притворениците, прашува Дуковски.

фокус

- Реклами -