11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаСе бара 2.000 евра казна за скопјанецот кој се шетал низ Охрид...

Се бара 2.000 евра казна за скопјанецот кој се шетал низ Охрид иако знаел дека е позитивен на Ковид-19

За заразениот скопјанец кој викна оператори да му местат кабелска се бара казна од 2. 000 евра.

Охридското обвинителство бара казна од 2 000 евра за 43-годишниот скопјанец, кој во својот стан во Охрид викнал вработени од кабелски оператор да му местат телевизија и интернет.

Обвинетиот на 13 март дошол во земјава од Австралија и заминал во станот во Охрид за да седи во изолација.

„Иако знаел дека е должен да се самоизолира, истиот ден се јавил во кабелски оператор и побарал во станот во кој престојувал да му монтираат кабелска телевизија и интернет. Притоа остварил личен контакт со тројца вработени во кабелскиот оператор, кои ги повикал и ги примил во просторијата во која престојувал, без да ги извести дека е во задолжителна самоизолација и без да носи заштитна маска и ракавици“,

соопштија од охридското обвинителство.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...

Давкова: Денес во Валандово се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов.

Во пријатната атмосфера, денес, во неговиот роден град Валандово, се сретнав со мојот драг колега, Ѓорге Иванов. Имавме можност да поразговаравме за многу...