6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Се бара 2.000 евра казна за скопјанецот кој се шетал низ Охрид...

Се бара 2.000 евра казна за скопјанецот кој се шетал низ Охрид иако знаел дека е позитивен на Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

За заразениот скопјанец кој викна оператори да му местат кабелска се бара казна од 2. 000 евра.

Охридското обвинителство бара казна од 2 000 евра за 43-годишниот скопјанец, кој во својот стан во Охрид викнал вработени од кабелски оператор да му местат телевизија и интернет.

Обвинетиот на 13 март дошол во земјава од Австралија и заминал во станот во Охрид за да седи во изолација.

РЕКЛАМА

„Иако знаел дека е должен да се самоизолира, истиот ден се јавил во кабелски оператор и побарал во станот во кој престојувал да му монтираат кабелска телевизија и интернет. Притоа остварил личен контакт со тројца вработени во кабелскиот оператор, кои ги повикал и ги примил во просторијата во која престојувал, без да ги извести дека е во задолжителна самоизолација и без да носи заштитна маска и ракавици“,

соопштија од охридското обвинителство.

- Реклами -