16.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Македонија (Видео) Министерството за здравство дојде до заклучок дека вирусот бил присутен уште...

(Видео) Министерството за здравство дојде до заклучок дека вирусот бил присутен уште во Јануари.

Translate (Eng):[gtranslate]

Мајката, која заедно со нејзиниот син беше пронајдени мртва во нивниот стан во Велес е позитивна на вирусот Ковид-19. Информациите се дека 79-годишната жена го имала вирусот, потврди предмалку министерот за здравство, Венко Филипче на прес-конференција. Нејзиниот син бил негативен на посмртниот тест за коронавирус.

„Не е исклучена можноста вирусот да бил присутен во нашата земја и порано, посебно имајќи во предвид што излегуваат сѐ повеќе публикации дека има и асимптоматски носители на вирусот“, рече Филипче.

Соседите на починатите велешани изјавиле дека последен пат мајката и синот ги виделе пред новогодишните празници.

РЕКЛАМА

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски изјави дека можно е да се отворат многу дилеми ако се потврди дека жената починала пред два месеци, а кај неа е потврден коронавирусот.

Тоа би значело дека вирусот кај нас бил присутен многу порано од што официјално се зборуваше за него.

 

- Реклами -