10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет Светската здравствена организација ќе испитува како е можно да биде олку заразен...

Светската здравствена организација ќе испитува како е можно да биде олку заразен медицински персонал од Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Женева, 10 април 2020 (МИА) – Светската здравствена организација (СЗО) ги истражува причините за масовното заразување на медицински персонал со коронавирус во повеќе држави од светот.

-Од многу земји пристигнуваат информации дека бројот на заразени лекари, сестри и други медицински лица достигнал и до 10 отсто од вкупниот медицински персонал, а тоа е алармантна тенденција, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус.

СЗО ги истражува причините за оваа појава врз основа на информациите од Италија, САД, Шпанија, Кина и Сингапур. Во повеќето случаи, смета тој, станува збор за недостиг од искуство при работа со патогени на дишните патишта, долготрајните смени на лекарите и работата со голем број пациенти без доволно одмор.

РЕКЛАМА

-Податоците покажуваат дека заразата може да се спречи доколку медицинските работници правилно ги ставаат и носат личните заштитни маски и облека. Пристапот на таквите луѓе до маски, ракавици и други средства за индивидуална заштита е многу важна за тие да можат сами да ја вршат безбедно својата работа, подвлече д-р Гебрејесус.