23.9 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Жална слика: Папата Фрaнциск легна пред олтарот во празната базилика на Велики...

Жална слика: Папата Фрaнциск легна пред олтарот во празната базилика на Велики петок

Translate (Eng):[gtranslate]

Папата Фрaнциск легна пред олтарот во празната базилика на Велики петок. Во знак на сеќавање на последните часови од животот на Исус Христос и неговото распнување.

На обредите за Велики петок, обично присуствуваат кардинали, епископи и до 10.000 верници, но овој пат како резултат на пандемијата во базиликата имаше само дваесетина луѓе.

Само папата го бакна крстот на крајот на обредот.

РЕКЛАМА
- Реклами -