11.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаКараџовски: Медицинските лица не знаат да ја користат заштитната опрема, прават пауза...

Караџовски: Медицинските лица не знаат да ја користат заштитната опрема, прават пауза за цигара и потоа работат со пациенти

Докторот Жарко Караџовски објаснува дека дел од медицинските лица заболуваат од корона бидејќи не знаат да ја користат заштитната опрема и прават пауза за цигари и ја користат истата опрема.

Правилно користење на заштитна опрема означува правилно облекување и уште попрњвилно вадење и соблекување. Патувам низ целата држава последниот месец и лично се уверив дека на некои места има непочитување на протоколите за правилно користење на заштитната опрема. Лицата што ја носат заштитната опрема прават пауза за цигара и користат иста заштитна опрема пред да работат со пациенти. Или пак несоодветно ја вадат бидејќи има редослед по кој се вади и става-објасни Караџовски.

Republika.mk

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Изјава на Советот за верски прашања на Нов Јужен Велс и на верски водачи

Изјава за медиуми Вторник, 16 април 2024 Местата за богослужба се места за мир и молитва. Луѓето кои се собираат таму не треба никогаш да се...

Владата заклучи: 24 април (среда) и 8 мај да бидат неработни денови за сите граѓани

На 16. седница, Владата заклучи 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на...

Да бидеме хумани! Апел за помош на Сашо Лазаровски кој по вторпат се бори со рак

Сашо Лазаровски има потреба од нашата помош. Битолчанецот, кој еднаш го победи ракот на белите дробови, сега повторно води тешка борба со оваа опака...

Таравари: Ќе гo забраниме коцкањето и брзите кредити, идната Влада ќе ги покрива долговите на граѓаните од брзи кредити“, рече Таравари

Претседателскиот кандидат Арбен Таравари денеска оствари важна посета на градот Струга, каде се разговараше за различни прашања во заедницата, почнувајќи од здравствените работници до...