21.4 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Мвр казни инспектор кој се уклучил во живо на Фејзбук со што...

Мвр казни инспектор кој се уклучил во живо на Фејзбук со што го нарушил угледот на МВР.

Translate (Eng):[gtranslate]

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди по извршени соодветни проверки утврди дека полицискиот службеник З.Р., самостоен инспектор во ОКР Карпош, постапил спротивно на Упатството за користење на социјални мрежи, при што го нарушил угледот на МВР, информираат од министерството.

„Од страна на Одделот за внатрешна контрола  утврдено е дека тој објавил видео на 08.04.2020 во 20,20 часот со вклучување во живо на својот Фејсбук профил, додека се враќал од работа кон дома движејќи се по бул.„ Партизански одреди“. Од увидот во распоредот за работа во ОКР Карпош утврдено е дека З.Р. тој ден бил работно ангажиран до 20 часот. Против З.Р. ќе биде поведена постапка за утврдување на дисциплинска одговорност за постапување спротивно на Упатството за користење на социјални мрежи, како и за рушење на угледот на МВР“.

РЕКЛАМА

Од МВР апелираат ,граѓаните и полициските службеници да бидат крајно внимателни со содржините и објавите на социјалните мрежи, да ги почитуваат законските прописи и да се придржуваат кон мерките и одлуките на Владата.

- Реклами -