30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаОд Центарот за социјални грижи велат лицето Славче Јованов добива дневен оброк...

Од Центарот за социјални грижи велат лицето Славче Јованов добива дневен оброк храна

Славчо Јованов од Велес, кај велешани познат како Скобалот, бил обезбеден со храна од страна на Центарот за социјална работа од Велес. Од таму информираа дека тој било на листата на лица за кои е обезбеден дневен оброк и редовно го добивал. Ова доаѓа откако по социјалните мрежи беше споделено видео дека Јованов гладувал неколку дена.

Славчо Јованов е наш корисник на дневен оброк. Тој добива храна во периодот когае во Велес оти претходно имаше периоди кога беше згрижен во здравствена институција надвор од градот. За добивање на друга услуга, материјална помош и нега не ги исполнува условите, оти е материјално обезбеден, има станбен простор, блиски роднини – изјавија од Центарот за социјални грижи во Велес.

Пред еден месец велешката полиција информираше дека Славчо Јованов бил избеган од здравствена институција, и се криел во неговиот стан на улица Петре Прличко, поради што мораше таа да интервенира, пожарникари влегоа преку тераса во неговиот дом, по што беше вратен во институцијата, каде се лекувал и бил згрижен.

tirekovmirece.com

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...