4.5 C
Ohrid
вторник, април 20, 2021
Почетна Македонија Владиката Агатаангел се предомисли: Не мора да доаѓате во црква сите да...

Владиката Агатаангел се предомисли: Не мора да доаѓате во црква сите да запееме од балконите

Translate (Eng):[gtranslate]

Повардарскиот митрополит Агатангел го промени својот став по повод доаѓањето на верниците во храмовите за време на христијанскиот празник Велигден.

Ако само до пред дваесеттина дена јавно ги повика верниците да одат во храмовите и да се причестуваат во време на пандемија, појаснувајќи им дека многу болести по причестувањето исчезнувале, денес тој се јави со променето мислење.
-Јас сум отсутен од храмовите поради здравствени причини, ама со мислите сум со вас. Да не се плашите да ги целивате иконите или крстот, и да не се плашите да примите свештеник за водосвет во својот дом, имајте повеќе верба и доверба – порача тој при крајот на март.

Денес пак, во јавно соопштение ги повика верниците да останат во своите домови поради пандемијата.
Фокус

РЕКЛАМА
- Реклами -