6.2 C
Ohrid
сабота, април 17, 2021
Почетна Македонија Шилегов за грчки Етос- Не се повлекувам додека не ги срушам...

Шилегов за грчки Етос- Не се повлекувам додека не ги срушам сите споменици од Скопје 2014

Translate (Eng):[gtranslate]

Во вчерашното интервју за грчки Етос кој го пренесоа повеќе грчки медиуми градоначалникот на Скопје Петре Шилегов нашироко го образложи планот за целосно демонтирање на сите споменици и фасади кои беа дел од проектот Скопје 2014.  После изборите ќе ми дадат зелено светло да почнам со рушење на спомениците изјавува во интервјуто Шилегов.

Шлегов како што пишува Етос е член на СДСМ и е охрабрен од премиерот Заев да го спроведе проектот за рушење на спомениците во центарот на градот.

Шилегов истакнува за Етос дека проектот Скопје 2104 е криминално дело на Никола Груевски и ВМРО ДПМНЕ . Шилегов за крај истакнува дека е негова должност да ги тргне спомениците и да го врати лицето на градот.

РЕКЛАМА

Целото интервју – Ethos

 

 

 

- Реклами -