2.7 C
Ohrid
четврток, април 15, 2021
Почетна Македонија Со доаѓањето на летото се поставува прашањето: Можат ли комарците да ја...

Со доаѓањето на летото се поставува прашањето: Можат ли комарците да ја пренесат болеста?

Translate (Eng):[gtranslate]

Со доаѓањето на топлите денови и на летото голем дел од граѓаните си го поставуваат прашањето дали комарците можат да ја пренесат болеста. Комарците можат да пренесат вирус на западнонилска треска, но дали можат да ја пренесат и оваа нова болест.

Лекарите велат дека засега не е утврдено дека комарците можат да бидат преносители на болеста. Според нив, „семејството“ на комарци можат да пренесат други вир*си но не и овој актуелниов.

Не постои извештај кој докажува дека заразата се шири од комарци-вели докторкта Мери Шмит.

РЕКЛАМА

Инаку, конечно за велигденските празници времето ќе се затоплува и ќе биде сончево и топло со значителен пораст на дневната температура, а со тоа можно е и појава на комарците и останатите инсекти.

Од четврток температурите ќе бидат во пораст. Така, минималните температури ќе достигнат до 9 степени, а максималните до 27 степени. Најтопло ќе биде во сабота кога дневната температура ќе го достигне 27-тиот степен.

Синоптичарите уште за утре најавуваат променливо време со засилен северен ветер што ќе предизвика пад на дневната температура. Веќе од четврток ќе има промена на времето кон потопло.

- Реклами -