6 C
Ohrid
недела, април 18, 2021
Почетна Свет Полицијата во Кина преку специјални очила може да види кој е заразен...

Полицијата во Кина преку специјални очила може да види кој е заразен од Ковид-19, и за која особа станува збор без да праша за лични податоци..

Translate (Eng):[gtranslate]

Полициjaта во Шангај користи „смарт шлемови“ со термален визир, вршејќи скрининг меѓу луѓето кои користат јавен транспорт во обид да ги пронајде оние кои покажуваат потенцијални cимптоми на коронавирус, а со цел да го спречи ширењето на Ковид-19.

Директор на одделот за Безбедност во транспорт, вели дека термалниот визир за само пар секунди ја скенира и покажува температурата на луѓето: „Шлемот ја детектира температурата и користи Вештачка Интелигенција која помага и во препознавање на лица и идентификување на регистарски таблички“ нарко дилери, ситни лопови и со овој паметен смарт уред очила или смарт шлемот криминалот е намален за 60%.

РЕКЛАМА
- Реклами -