10.9 C
Ohrid
недела, октомври 24, 2021
Почетна Македонија Од денес започнува маратонскиот 85-часовен полициски час за сите граѓани на територија...

Од денес започнува маратонскиот 85-часовен полициски час за сите граѓани на територија на целата земја

Translate (Eng):[gtranslate]

Почна маратонскиот 85-часовен полициски час за сите граѓани на територија на целата земја. Забраната и посебниот режим на движење за време на најголемиот христијански празник Велигден ќе трае до 21 април (вторник) до 05:00 часот. Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги интензивира контролите околу верските храмови. Од вчера е забрането и движење и групирање во сите паркови, излетнички места, места за рекреација во националните паркови и шуми, како и викенд населбите.

За земјоделските активности, дозволено е движење во рамки на територијата (атарот) на селата, исклучиво за работните потреби. Аптеките ќе работат непречено, а Министерството за здравство изработи план за непречена работа и на здравствените установи. Забраната за движење не важи за полицијата, армијата, здравствените работници и за маркетите и рестораните кои вршат достава на производи. Изземени од забраната се и сите лица со попреченост со придружници. За да го остварат ова право, за овие лица нема да се издаваат посебни дозволи и доволно ќе биде со себе да имаат медицинска белешка која ќе треба да им се презентира на полициските службеници доколку за тоа се укаже потреба.

РЕКЛАМА