30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Јапонија прогласи вонредна состојба

Јапонија прогласи вонредна состојба

Translate (Eng):[gtranslate]

Јапонија прогласи вонредна состојба на целата територија поради епидемијата на коронавирусот.

Пред еден месец, премиерот Шинѕо Абе воведе вонредна состојба во седум префектури.

Една неодамнешна анкета на јавното мислење покажа дека 75 проценти од Јапонците веруваат дека Абе предоцна прогласил вонредна состојба во Токио, кој е најтешко погоден од епидемијата.

РЕКЛАМА
- Реклами -