Јапонија прогласи вонредна состојба

Јапонија прогласи вонредна состојба на целата територија поради епидемијата на коронавирусот.

Пред еден месец, премиерот Шинѕо Абе воведе вонредна состојба во седум префектури.

Една неодамнешна анкета на јавното мислење покажа дека 75 проценти од Јапонците веруваат дека Абе предоцна прогласил вонредна состојба во Токио, кој е најтешко погоден од епидемијата.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here