21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаСветНовак Ѓоковиќ: И утре да измислат вакцина против коронавирус јас нема да...

Новак Ѓоковиќ: И утре да измислат вакцина против коронавирус јас нема да се вакцинирам.

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на Фејсбук разговараше со своите колеги за моменталната состојба и многу други теми. Во „во живо“ учествуваа и Душан Борковиќ, Душан Лајовиќ, Александар Атанасијевиќ, Виктор Троицки, Ненад Зимоњиќ, Марко Пантелиќ, Јанко Типсаревиќ и Филип Краинановиќ.

Фокусот беше ставен на тековната состојба во врска со пандемијата на коронавирус, а Ѓоковиќ истакна дека ќе помине долго време додека сè не се врати во нормала. Ѓоковиќ, исто така, истакна дека патувањето ќе биде најголемиот проблем и дека темата за коронавирус ќе биде длабоко втисната во свеста на секој човек уште долго време.

Новак зборуваше и за можната вакцинација против Ковид-19.

„Јас лично не сум за вакцинација и не би сакал некој да ме присили да ја добијам вакцината за да можам да патувам. Ако тоа е правило и закон, тогаш што ќе биде тоа? Морам за себе да одлучам дали ќе се вакцинирам или не. Јас имам свое размислување, и дали ќе се смени во одреден момент незнам. Хипотетички, можеби ќе ја продолжиме сезоната во јули, август или септември, иако се мали шансите за тоа како што јас ја разбирам состојбата. Веднаш по укинувањето на строгиот карантин ќе има барање за задолжителна вакцина, која сè уште не е достапна “ , рече Ѓоковиќ, меѓу другите.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...