9.7 C
Ohrid
среда, март 3, 2021
Почетна Македонија Заев: Северна Македонија се справува одлично со короната, ајде за брзо ќе...

Заев: Северна Македонија се справува одлично со короната, ајде за брзо ќе одиме и на избори.

Translate (Eng):[gtranslate]

Нека заврши кризата, па ќе размислуваме за изборите, вели лидерот на СДСМ Зоран Заев во интервју за хрватски Вечерњи лист.

-Со два клучни стратешки приоритети, членството во НАТО и одлуката за преговори со ЕУ, со сите економски резултати од изминатите две и пол години, СДСМ е фаворит на изборите. Сите релевантни истражувања од реномирани домашни и меѓународни агенции покажуваат сериозна предност на СДСМ во однос на ВМРО-ДПМНЕ. Граѓаните точно знаат како да прават разлика помеѓу оние кои работат за нивните интереси и оние што го следат популизмот и политиката, така што нема страв од пораз. За само две и пол години, постигнавме клучни достигнувања дома и во странство. Станавме 30-та членка на НАТО, започнуваме преговори со ЕУ, ја стабилизиравме економијата и ја ставивме на добра основа – рече Заев.

Тој додава дека изборите биле одложени поради пендемијата предизвикана од корона вирусот, со што, според него, државата добро се справува.

РЕКЛАМА

-Имавме техничка влада која требаше да одржи избори на 12 април. Ситуацијата бараше брза реакција и одлуки кои се во интерес на најскапата работа, здравјето на граѓаните. Нашата земја реагираше навремено и соодветно, многу подобро од некои европски земји и веднаш, на самиот почеток, презеде соодветни мерки за да ги заштити своите граѓани. Јас бев првиот што побарав да се прогласи вонредна состојба, така што техничката влада би можела да дејствува подобро и побрзо, подобро да се справи со кризата и брзо да се спречи ширењето на вирусот. Сите наши сили биле и сè уште се фокусирани на борбата против коронавирусот. Првичните резултати се видливи, здравствениот систем добро се справува со кризата – истакна лидерот на СДСМ.

фокус

- Реклами -