5.3 C
Ohrid
недела, март 7, 2021
Почетна Македонија Спасовски: Можно е после првомајските празници и училиштата да се отворат, но...

Спасовски: Можно е после првомајските празници и училиштата да се отворат, но ќе одлучиме после празникот за тоа.

Translate (Eng):[gtranslate]

 

Владата, по првомајските празници, ќе одлучува дали и кога учениците треба да се вратат во училиштата. Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека се во тек дебати на разни нивоа за училиштата и градинките.

„Градинките и училиштата се дел што го анализираме и најавувам дека по првомајските празници, ќе носиме одлуки. Ниту јас ниту кој било член на Владата во овој момент не може да каже дали треба да се вратат учениците во училиштата, децата во градинките, дали треба одеднаш да се ослободат сите рестриктивни мерки. Тоа ќе го анализираме. Почнуваме дебата на разни нивоа во институциите на власта и врз основа на тоа, ќе ги донесеме одлуките. Важно е да се знае дека одлуките ќе бидат донесени најдобро што можеме за доброто на граѓаните и за заштита на животот“, рече премиерот Спасовски.

РЕКЛАМА

Тој нагласи дека сите одлуки што ги носи Владата се базираат на стручните мислења на епидемиолозите, на Комисијата за заразни болести и на Министерството за здравство.

Makfax.com.mk

- Реклами -