28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Можно е после првомајските празници и училиштата да се отворат, но...

Спасовски: Можно е после првомајските празници и училиштата да се отворат, но ќе одлучиме после празникот за тоа.

 

Владата, по првомајските празници, ќе одлучува дали и кога учениците треба да се вратат во училиштата. Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вели дека се во тек дебати на разни нивоа за училиштата и градинките.

„Градинките и училиштата се дел што го анализираме и најавувам дека по првомајските празници, ќе носиме одлуки. Ниту јас ниту кој било член на Владата во овој момент не може да каже дали треба да се вратат учениците во училиштата, децата во градинките, дали треба одеднаш да се ослободат сите рестриктивни мерки. Тоа ќе го анализираме. Почнуваме дебата на разни нивоа во институциите на власта и врз основа на тоа, ќе ги донесеме одлуките. Важно е да се знае дека одлуките ќе бидат донесени најдобро што можеме за доброто на граѓаните и за заштита на животот“, рече премиерот Спасовски.

Тој нагласи дека сите одлуки што ги носи Владата се базираат на стручните мислења на епидемиолозите, на Комисијата за заразни болести и на Министерството за здравство.

Makfax.com.mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...