15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаДржавата ќе им дозволи на угостителите да започнат со работа, но имаат...

Државата ќе им дозволи на угостителите да започнат со работа, но имаат само еден услов за тоа…

Според плановите за намалување на рестрикциите врз граѓаните поради коронавирусот, полека ќе го враќаат животот во некоја нормала.

Отворањето на кафетериите и рестораните нема да значи дека граѓаните ќе може да го живеат животот исто како и пред коронавирус кризата, барем во следните месеци.

Кафетериите и рестораните доколку ситуацијата продолжи да се стабилизира, веќе од почетокот на мај би работеле само на отворено, што е погодно со оглед дека доаѓаат топли денови во нашата земја, а граѓаните кои би користеле услуги во маркети, продавници, банки со оглед дека влегуваат во затворени простории ќе мора да носат маски.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...