8.8 C
Ohrid
среда, март 3, 2021
Почетна Македонија Короната не бира стари или млади, денес на инфективната клиника починаа пациенти...

Короната не бира стари или млади, денес на инфективната клиника починаа пациенти на 25 и 36 годишна возраст.

Translate (Eng):[gtranslate]

После денешниот случај треба уште повеќе да внимавме откако починаа две млади лица во држвата.

Уште две починати лица од Ковид-19 во земјава. Во последното деноноќие регистрирани се 41 новозаболени, а направени биле рекордни 728 теста. Досега во земјата се направени вкупно 14.758 тестирања.

Министерството за здравство информира дека едниот пациент починал пациент на 36 години од од Гостивар, кој освен зголемена тежина немал други коморбидитети, но неговата клиничка слика била тешка. Во денешната евиденција на институтот на починати од КОВИД-19 ќе биде заведен и пациент од Скопје кој бил на возраст од 25 години. Починал на 23 април, а неговиот втор-постмортем позитивен резултат пристигнал утрово. Пациентот имал Даунов синдром, бил хоспитализиран на 20 април со тешка клиничка слика и наод бронхопневмонија.

РЕКЛАМА

Инаку потврден е 41 нов случај на КОВИД-19 и тоа во:

– Скопје 17
– Куманово 8
– Прилеп 8
– Тетово 4
– Струга 1
– Велес 2
– Битола 1

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани во нашата земја изнесува 1367 лица.

Денеска се регистрирани 37 оздравени пациенти. Од нив 2 пациенти од болничко лекување и 35 кои се лекуваа во домашни услови.

- Реклами -