18.2 C
Ohrid
вторник, септември 21, 2021
Почетна Македонија Венко Филипче: Од граѓаните зависи дали 1-ви мај ќе го поминат во...

Венко Филипче: Од граѓаните зависи дали 1-ви мај ќе го поминат во карантин.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство Венко Филипче и денес на прес-конференција објаснуваше за состојбата со болеста во нашата држава. Тој одговарајќи на новинарско прашање тој кажа дека Владата, зависно од однесувањето на граѓаните деновиве, ќе донесе одлука дали празникот 1 Мај ќе го поминеме во карантин.

– Видовме слики од овие изминати денови од граѓани кои навистина ги почитуваат мерките, но има и голем број граѓани кои не ги почитуваат овие мерки. Мерката на разлабавување на полицискиот час ја донесовме заедно со мерката за задолжително носење заштитина опрема. Ако овие мерки не се почитуваат ќе имаме несакан ефект. Ќе го следиме однесувањето на граѓаните и ќе донесеме одлука какви мерки ќе преземеме за следниот викенд – соопшти министерот Филипче на денешната прес конференција.

РЕКЛАМА
- Реклами -