25.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Ова е екипата што снимаше Велигден во Бигорски: Бевме 6 лица, а...

Ова е екипата што снимаше Велигден во Бигорски: Бевме 6 лица, а требаше 12 луѓе за таков тип на пренос во живоЕ 12 ЛУЃЕ ЗА ТАКОВ ТИП НА ПРЕНОС ВО ЖИВО

Translate (Eng):[gtranslate]

Со вкупна бројка од над 1 милион прегледи во 3 дена на социјалните мрежи, ова е екипата од моја страна и дел од браќата и сестрите од Бигорски манастир што се погрижија да сме пречекани со супер позитивна енергија за големиот Христијански Празник Велигден

Поради моменталната ситуација со карантини и сл. од страна на 2С студио бевме 3ца + 3ца, па екипата беше одбрана така што да може да има познавање во повеќе области (камера, миксер, сигнали итн) за во одреден момент работи како и за 2ца или 3ца, бидејќи минималната бројка за да се реализира ваков тип на пренос во живо е 12 луѓе.

Се работеше целодневно со секојдневни различни сетапи за максимално доловување на енергијата и пренесување на Велигденските литургии до Вас на малите екрани.

РЕКЛАМА

И покрај тешкиот терен за работа, посебно за бежичната технологија каде ѕидовите на градбите се и до метро дебели камења, успеавме со минимални технички проблеми да ја доловиме и надворешната атмосфера.

Исто така мали проблеми со аудиото на моменти имавме но екипата беше таа што беше, иако имавме целосна опрема и за тоа.

Користевме вкупно 8 камери, 600 метра кабел, 3 бежични, 1 камера на јаже, Дрон и 100/100 интернет.

Сигналот беше 1080п т.е. Фул ХД.

Браво за Операторите на камери кои издржаа машки Кристијан Ѓоревски (Кико) и Нико Путица и по 6 сати на ден, 3 дена, посебно ронинот кој го имаше Александар Пауновски Леце со 6кг на него елементи.

Браво и за Стојанче Паше кој беше од припомош во комбинција со Леце. Благодарност до Стојанче Дримкаст од Битола

Јасмина Колоска која беше на миксер т.е. работеше на 2 миксери со повеќе камери (не за торти) се надевам дека едното око не и глеат лево, другото десно сеа хехе.

За мене немат шо да кажам пошо со 2 сати спиење не памтам ништо :)))) се зезам, и 1 сат е доволно во Бигорски на таа енергија и локација, па како човек кој организира се, поврза, намести и работеше се таму кај шо фали човек, дадовме сите се од себе па се надевам дека ви се допадна како за прв пат ваков пренос во живо на Велигден од Бигорски Манастир.

Следуваат деновиве повеќе фотографии и видеа од тоа како се работеше и како течеја стримовите.

Благодарност до АРХИМАНДРИТ ПАРТЕНИЈ што не благослови да го направиме ова да изгледа вака.

За многу години

www.2sstudio.mk

www.bigorski.mk

На www.livestream.mk за скоро ќе бидат поставени сите преноси во живо во една листа.

Фотографираше Даниел Колевски
news24

- Реклами -