7.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Македонија Добра вест за учениците, училиштата нема да се отворат до крајот на...

Добра вест за учениците, училиштата нема да се отворат до крајот на школската година.

Translate (Eng):[gtranslate]

Откако почна да кружи информацијата дека училиштата во нашата држава ќе почнат со работа на 18 мај, 2020 година, а како доказ користеа „Уредба“ која се ширеше на социјалните мрежи, Минтестерство за образоние ја демантираше истата.

„Министерството за образование и наука ја демантира информацијата која денес е објавена во дел од медиумите за наводно усвоена Уредба од страна на Владата со која основните и средните училишта во Република Северна Македонија продолжуваат со работа од 18 мај 2020 година.

Информираме дека се работи за лажна информација и документ кој воопшто не е подготвен од страна на МОН и усвоен од Владата. Оваа тема не била предмет на дискусија на владините седници во изминатите денови.

РЕКЛАМА

За сите одлуки кои институциите на системот координирано ги носат за време на вонредната состојба, јавноста е секогаш навремено информирана од страна на службите задолжени за односи со јавност.

Апелираме да не се креираат и шират лажни вести, бидејќи тоа не оди во прилог на заедничката заложба за справување со актуелната состојба и создава дополнителна вознемиреност кај граѓаните во овој исклучително тежок период за сите нас.

Министерство за образование и наука“

- Реклами -