4.4 C
Ohrid
среда, март 3, 2021
Почетна Македонија Празникот 1-ви мај поважен од Велигден?!

Празникот 1-ви мај поважен од Велигден?!

Translate (Eng):[gtranslate]

Празникот Велигден го поминавме во тридневен полициски час, а за 1-ви мај ни дозволија да излеземе во природа и да правиме скара до 14 часот.  Што менуваше истите мерки да беа предложени и за Велигден? Доколку им сметаше и се плашеа  од групирање во црква нека ни дозволеа барем неколку часа во планина да излеземе на чист воздух, но за жал и тоа ни беше забрането, па какви се всушност овие мерки? Што ако сега некој излезе во петок и во шатор спие до недела? Што ако сега има групирње по планините и не придржување на самите мерки? Но, народот е доволно свесен и се придржува на мерките па затоа можеби и немаше потреба да бидеме затворени за време на викендите 24 часа во четири ѕида. На народот му треба воздух му треба сонце, децата сакаат да трчкаат во природа, е така се стекнува имунитет и се челичи човек, а не со седење дома….

РЕКЛАМА
- Реклами -