19.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Македонија одлично се справува со вирусот, за скоро време може и...

Филипче: Македонија одлично се справува со вирусот, за скоро време може и за избори да размислуваме.

Министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес-конференција зборувајќи за тоа кога се планира да се одржуваат избори, рече дека дури тогаш кога ќе може со сигурност да се каже дека бројот на заболени се намалува, дека дефинитивно станува фактор во трансмисија под единица, како што е сега просекот на ниво на цела држава, ќе може да се планираат и други активности.

Тој потенцираше дека во овој момент се уште не било разговарано во рамки на активностите и состаноците на Комисијата за заразни болести за спроведување на изборите но јасно станува дека и преку министерот за здравство, власта полека почнува да го подготвува теренот за изборна битка.

– Сметам дека ако нема таква работа и трендот се задржи и во следните денови сигурно во овој период од месец, два, летните месеци, ќе бидеме во една ситуација во која што доколку граѓаните коректно се придржуваат до мерките – носење на заштитните маски, тоа е една од најбитните работи во спречувањето на трансмисијата на болеста, односно на вирусот, епидемијата ќе ја држиме под контрола, истакна министерот.

Промената на фокусот за новодијагностицирани, излекувани од вирусот и починати каде се нагласува позитивниот тренд на оздравени пациенти, намалувањето на бројот на тестирања, повторувањето на податоците дека трансмисијата на вирусот е под 1 на територијата на Македонија, неприфаќањето на предлогот на Комисијата за заразни болести за викенд карантин за првомајските празници, и повторувањето на плановите дека се прави план за враќање на животот во нормала во Македонија се поклопува со информациите во медиуми дека од владеачката партија веќе наголемо се лицитира со датум за оддржување на избори, како и со изјавата на генералниот секретар на СДСМ дека на избори ќе се оди со маска и ракавици а во просториите за гласање ќе се оддржува дистанца од 2 метри несомнено упатуваат на заклучокот дека во позадина на здравствената и економска криза на големо се подготвува терен за оддржувањето на предвремените парламентарни избори.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...