8 C
Ohrid
понеделник, април 19, 2021
Почетна Македонија Филипче: Од денеска носењето на заштитна маска ќе ве спаси од 20...

Филипче: Од денеска носењето на заштитна маска ќе ве спаси од 20 евра.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот за здравство, Венко Филипче преку својот профил на Фејсбук потсети дека од денеска ќе се казнува секој граѓанин кој нема да носи заштитна опрема за спречување на ширењето на корона вирусот.

„Од денес (1 мај) се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема.

👉Задолжителното е носење заштитна опрема (маска, марама или шал) на устата и носот, во сите јавни објекти како државни институции, маркети, продавници, банки, пошти, јавен превоз, чекални, здравствени институции и слично.

РЕКЛАМА

👉Носењето на заштитна опрема е задолжително и на отворени простори, секогаш кога не може да се одржува минимална дистанца од два метри меѓу граѓаните.

👉Заштитна опрема не е задолжителна за граѓаните кои престојуваат во двор на станбена семејна куќа, возат велосипед или спортуваат на отворено, (но со задолжително одржување на дистанца од два метри растојание), ако патуваат во моторно возило со лица кои заедно живеат, како и ако се наоѓаат на отворено каде може да одржуваат дистанца од два метри“, напиша Филипче.

- Реклами -