21 C
Ohrid
понеделник, мај 17, 2021
Почетна Македонија Доктор Аголи: За жал граѓаните на Дебар немаат стекнато колективен имунитет, тоа...

Доктор Аголи: За жал граѓаните на Дебар немаат стекнато колективен имунитет, тоа го покажа и скрининг процесот.

Translate (Eng):[gtranslate]

Првиот скрининг процес во Дебар покажал дека градот сепак нема колективен имунитет.. Само два проценти од околу 2 илјади тестирани покажале присуство на антитела, информира за Канал 5 доктор Арбен Аголи, кој бил вклучен во процесот.

Од 2342 дебарчани, кои по случаен избор биле опфатени во скрининг процесот за да се утврди дали во Дебар е постигнат колективен имунитет на коронавирусот, само 35 луѓе биле позитивни на ИГГ тестот . Овие информации за Канал 5 ги сподели доктор Арбен Аголи, кој беше заболен и го победи коронавирусот. Тој вели дека во неговата ординација биле направени тестови на 230 деца до 14 години, од кои само за две резултатите покажале дека изградиле одреден имунитет на вирусот. Позитивни на ИГГ се претежно луѓе кои ја прележале болеста, како доктор Аголи, и членови на нивните семејства,кои биле без симптоми.

“Што значи дека вкупниот број во Дебар е некаде 2% позитивни на ИГГ позитивни и за да зборуваме дека имаме колективен имунитет тоа не можеме да го велиме, значи треба некаде 60% да биде. Тоа значи дека кога ќе доаѓа пак есента , кога ќе почнат вирозите Дебар е пак загрозен како град .. за понова инфекција можеби ние што сме ИГГ позитвни имаме одареден имунетите и тоа можеме многу лесно да го пребродиме , но Дебар е пак загрозен како град. А кога зборуваме за карантинот, тој го даде својот резултат,ама од друга страна немаме колективен имунитет, се затворивме дома сите се избегнаа контактите и сега сме во ситуација кога скринингот ни е негативен..“ вели доктор Аголи.

РЕКЛАМА

Овие резултати покажуваат дека се уште е рано да се зборува за спроведување на скрининг процес на територијата на целата држава, вели за Канал 5 министерот за здравство Венко Филипче. Додава дека проверка на колективниот имунитет е можно да се направи кон крајот на летото.

Според доктор Никола Пановски заедничкиот имунитет може да се смета за делумно постигнат кога ќе има практична вредност во ширењето на болеста од најмалку 30%.

Тогаш ќе се шири болеста меѓутоа не во епидемиски размери затоа што третина од населаението сепак нема да оболува, и од тие што немаат ИГГ секако некои имаат природен или скриен имунитет, од некои причини не оболуваат, а 70 отсто е идеална бројка нормално и повеќе бидејќи тогаш вирусот не може да се шири. Овој број што го спомнавте за жал е помал од тоа што очекував, иако јас не очекував многу голем број. Зошто е тоа така бидејќи во тој град иако имаше многу случаи методите кои беа применети беа многу ригорозни и спречија понатамошно ширење. – вели доктор Пановски.

Кризната состојба во Дебар беше на сила од 13 март до 13 април. Од почетокот на епидемијата, во овој град беше регистриран 51 случај, досега четворица починаа, а оздравени се останатите 47, со што од вчера во Дебар нема активен случај. Добра вест пристигна и од Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар, каде исто така од вчера нема позитивни случаи.

- Реклами -