13 C
Ohrid
сабота, февруари 27, 2021
Почетна Македонија Пендаровски: Не ни треба Европа ако не сме ние повеќе Македонци, без...

Пендаровски: Не ни треба Европа ако не сме ние повеќе Македонци, без нашата историја и јазик.

Translate (Eng):[gtranslate]

Претседателот Стево Пендаровски денеска реагира на изјавата на Бугарија приложена кон заклучоците од Советот за општи работи на Европската унија.

„Ако цената да влеземе во Европската унија е да кажеме дека не сме Македонци и да кажеме дека нашиот јазик се именува некако поинаку освен македонски јазик, не ни треба Европската унија“, вели Пендаровски во интервјуто за емисијата „360 степени“.

Инаку во изјавата на Бугарија прикачена кон записникот на седницата на Советот за општи работи на Европската унија од 25 март меѓудругото се бара Скопје да престане со каква било поддршка на организации кои се декларираат како македонско малцинско во Бугарија, во меѓународни организации земјава да декларира дека нема каква било основа да бара малцински статус за која било група, се бараат иконкретни работи и политичка вклученост во работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања, а јазикот во ЕУ документите и преговарачката рамка Софија бара да се именува како официјален јазик на Република Северна Македонија.

РЕКЛАМА
- Реклами -