21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаПовеќе од 6.000 граѓани досега ги донираа парите од ,,Мој ДДВ‘‘ на...

Повеќе од 6.000 граѓани досега ги донираа парите од ,,Мој ДДВ‘‘ на државата.

Граѓаните со поделени мислења по повикот од Владата парите од Мој ДДВ кој сака да ги донира за борба против Ковид-19. Едни сметаат дека треба да се донираат и дека тие средства колку толку ќе помогнат во оваа ситуација, други пак не веруваат дека парите ќе се искористат на правото место.

Според податоците на УЈП заклучно со 30.04 од сите оние кои одлучиле да ги донирата парите од повратот, собрани се близу 100 илјади евра донација.

5.539 граѓани одлучиле ги дадат парите, а 5.874 ги задржале средствата.

Инаку во меѓувреме бројката на оние кои ги донираат парите од скенираните сметки на апликацијата МОЈ ДДВ достигна над 6.000.

Пред една недела УЈП ја надгради апликацијата МОЈ ДДВ со уште две опции за граѓаните. Го донирам мојот поврат на ДДВ за оние кои сакаат да ги дадат средствата и оцијата Не благодарам, за оние кои ќе одлучат да не ги донираат парите.
сител

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...