3.9 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Повеќе од 6.000 граѓани досега ги донираа парите од ,,Мој ДДВ‘‘ на...

Повеќе од 6.000 граѓани досега ги донираа парите од ,,Мој ДДВ‘‘ на државата.

Translate (Eng):[gtranslate]

Граѓаните со поделени мислења по повикот од Владата парите од Мој ДДВ кој сака да ги донира за борба против Ковид-19. Едни сметаат дека треба да се донираат и дека тие средства колку толку ќе помогнат во оваа ситуација, други пак не веруваат дека парите ќе се искористат на правото место.

Според податоците на УЈП заклучно со 30.04 од сите оние кои одлучиле да ги донирата парите од повратот, собрани се близу 100 илјади евра донација.

5.539 граѓани одлучиле ги дадат парите, а 5.874 ги задржале средствата.

РЕКЛАМА

Инаку во меѓувреме бројката на оние кои ги донираат парите од скенираните сметки на апликацијата МОЈ ДДВ достигна над 6.000.

Пред една недела УЈП ја надгради апликацијата МОЈ ДДВ со уште две опции за граѓаните. Го донирам мојот поврат на ДДВ за оние кои сакаат да ги дадат средствата и оцијата Не благодарам, за оние кои ќе одлучат да не ги донираат парите.
сител

- Реклами -