0.9 C
Ohrid
среда, јануари 26, 2022
Почетна Македонија Почина познатиот водител и пеач  Драган Вучиќ - компликации од новото зло-...

Почина познатиот водител и пеач  Драган Вучиќ – компликации од новото зло- корона вирусот

Translate (Eng):[gtranslate]

Веста за неговата смрт ја потврдил синот, Мартин Вучиќ .

Драган Вучиќ пред десетина дена бил примен на Инфективната клиника во Скопје поради проблеми со коронавирусот, во последните неколку дена бил вклучен на респиратор.

Драган Вучиќ е роден во Скопје во 1955, автор е на многу   популарни поп песни ,а ја компонираше и  евровизиската песна „Make my day“, која ја пееше неговиот  син Мартин Вучиќ во 2005година.

РЕКЛАМА

Во 1990-те беше пејач на групата „Кода“.

Драган Вучиќ  беше познат во јавноста по бројните емисии и квизови како „Вашите пет минути“, „Среќни луѓе“, „Возење со ВуЧиќ“ и други.

Последен негов проект е „Гурмански приказни“, емисија која се снимаше низ повеќе земји на балканот со познати пејачи, актери, артисти.