5.2 C
Ohrid
вторник, март 2, 2021
Почетна Македонија Споменикот на Гоце Делчев исчкртан со графити, власта немала време да го...

Споменикот на Гоце Делчев исчкртан со графити, власта немала време да го исчисти.

Translate (Eng):[gtranslate]

Покрај на гробот на Гоце Делчев во дворот на црквата „Свети Спас“, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска положи венец и цвеќе и пред споменикот на македонскиот револуционер во Градски парк, исчкртан со графити.
Скандалозната состојба на монументот со ликот на апостолот на македонската
револуционерна борба дојде до израз и како заднина зад Шекеринска додека даваше
изјава за медиумите, откако во тоа ја спречија навивачките групи „Комити“ и „Војводи“ на гробот на Делчев, извикувајќи „Никогаш Северна, само Македонија“.
Споменикот е дел од културното наследство на главниот град и се наоѓа неколку стотини метри од канцеларијата на градоначалникот Петре Шилегов.

РЕКЛАМА
- Реклами -