9.3 C
Ohrid
понеделник, декември 6, 2021
Почетна Македонија Денес немаше смртен случај поврзан со Ковид-19

Денес немаше смртен случај поврзан со Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Убавото пролетно време ги извади граѓаните од своите домови. Парковите и туристичките локации беа преполни со луѓе. Некои пешачеа, други се разладуваа со сладолед и пијалоци, но сите го користеа периодот да престојуваат во природа до 19 часот. Повеќето граѓани кои ги анкетиравме сметаат дека треба да се дозволи уште неколку часа да се движат надвор или да се укине полицискиот час, но согласни се дека мерките мора да се почитуваат.

-Сметам дека полицискиот час треба да почне од 21,ама мерките мора да се почитуваат како што е носењето маски и држење растојание, велат повеќето граѓани во анкетата на Сител.

Комисијата за заразни болести утре ќе одлучува за полицискиот час, дали ќе остане од 19 до 5 наутро наредниот ден или пак ќе се скрати. На состанокот ќе дискутираат и за олабавување на мерките откако вчера не препорачаа тоа да се случи од понеделник поради зголемениот број односно 36 заразени за 24 часа. Последното деноноќие статистиката бележи 20 нови случаи од направени 275 тестирања, најмногу се од Скопје. Нема смртен случај. Досега во Македонија со Ковид -19 дијагностицирани се 1642-ца заболени, 1136 оздравени, а 91 починана од компликации од вирусот. Во моментот во земјава има 415 активни случаи, од нив 7 се во критична состојба и приклучени се на респиратори.

РЕКЛАМА

сител