30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Регионот навреден -Се редат протесни ноти поради скандалозната поштенска марка

Регионот навреден -Се редат протесни ноти поради скандалозната поштенска марка

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина испрати протестна нота до македонската амбасада во Босна и Херцеговина заради скандалозната поштенска марка со мапа на Независната Држава Хрватска, која ја вклучува и територијата на БиХ.

Министерството на БИХ ја посочило посебната тежина на овој чин затоа што доаѓа на денот на одбележување на 75-годишнината од победата над фашизмот и Денот на Европа, кои се сведоци на период на мир и просперитет по идеолошките креации кои ги тероризираа и разделија граѓаните на Босна и Херцеговина и покрај нејзината историска инклузивност и мултиетничност.

Протесна нота пред тоа испрати и српското Министерството за надворешни работи. И ид таму негодуваат поради печатењето и објавувањето на поштенска марка на која како што велат – се наоѓа географска карта на фашистичката Независна држава Хрватска (НДХ).

РЕКЛАМА

За потсетување, вчера, со цел да се изрази благодарност за Хрватска која во моментов претседава со ЕУ, македонската пошта издаде поштенски марки на кои се најде картата на усташка Хрватска. Веста веднаш беше проследена со реакции во јавноста.

Од поштата, се извинија и ја повлекоа марката. Велат дека станува збор за ненамерна грешка.

- Реклами -