30.9 C
Ohrid
недела, август 1, 2021
Почетна Македонија Реизот не го послуша Филипче, Џамиите се отвораат пред празникот Рамазан, но...

Реизот не го послуша Филипче, Џамиите се отвораат пред празникот Рамазан, но верниците треба да ги испочитуваат овие правила…

Translate (Eng):[gtranslate]

Ријасетот на ИВЗ во РСМ, по повод на отворање на џамиите и со цел за заштита на здравјето на луѓето како и спречување на ширење на вирусот Ковид 19, ги донесе долунаведените мерки, кои треба да се спроведат во секоја џамија :

– Дезинфекција на џамии;​
– Задолжително носење маска;​
– Чистење раце со средство за дезинфекција при влезот во џамијата или да се носи ракавици;​
– Секој верник треба да има лично сеџаде;​
– Што повеќе да се користат дворовите на џамиите за обавување на молитвите;​
– Да се одржи физичката дистанца колку што е можно повеќе, меѓу верниците;​
– Забрането е престој во групи пред или по обавување на молитвите во џамијата;​
– Верските предавања не треба да траат подолго од 10 минути.​
– Абдест да се зема дома – абдесхањата и тоалетите ќе бидат затворени;​
– Максимално да се избегнат поздравите со физички контакт.

РЕКЛАМА
- Реклами -