6.7 C
Ohrid
недела, февруари 28, 2021
Почетна Македонија Регулаторната комисија одлучи: Бензините и дизелот поскапуваат по 3,5 денари за литар

Регулаторната комисија одлучи: Бензините и дизелот поскапуваат по 3,5 денари за литар

Translate (Eng):[gtranslate]

Регулаторна комисија соопшти дека бензините и дизелот од вечерва на полноќ ќе
поскапат за 3,5 денари по литар.
Со тоа, Еуросупер од 95 октани ќе се продава за 54 денари, Еуросупер од 98 октани за 56
денари, а цената на еден литар дизел ќе изнесува 45,5 денари.
Екстра лесното масло за домаќинство поскапува за 2 ипол денари а се зголемува и цената
на Мазутот.
„Минатата недела на светскиот пазар беше регистрирано зголемувањето на референтните
цени на сите нафтените деривати, а дел од нив пораснаа приближно и за 50%. Иако
пазарот реагира на намаленото производство, се уште цените на нафтените деривати во
овој момент се под нивото на цените на нафтените деривати кои ги имавме минатата
година.“ – изјавија од Регулатроната комисија.

РЕКЛАМА
- Реклами -