10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаНадгробна плоча на улица, втисната во асфалт ги вознемири жителите на Волково

Надгробна плоча на улица, втисната во асфалт ги вознемири жителите на Волково

Надгробна плоча „никна“ среде улица. Жителите на улицата 31 во скопско Волково биле сведоци на оваа морбидна слика по последните дождови деновиве.

-Улицата со број „31“ била тампонирана во декември. Мештаните тврдат дека надгробната плоча се појавила од скоро, а претпоставуваат дека тука завршила при извршувањето на градежните работи.

„Донесен е, тука никогаш не постоле гробишта. Но според натписот на плочата мислам дека станува збор за стар жител“, Стевковски Јордан.

„Кога го фрлале асфалтот можеби е донесена и плочата. Овде никогаш гробни места и цркви немало“, вели Мирослав Тодоровски, жител на улицата „31“.

Ниту на надлежните не им е јасно како оваа надгробна плоча се нашла среде улица. Изутрината полициски службеници и инспектори од општина Ѓорче Петров вршеле увид, а според наши извори, констатирано е дека плочата била алсфалтирана во самата улица.
сител

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...