5.3 C
Ohrid
петок, март 5, 2021
Почетна Свет Црквите во Америка ќе започнат со богослужби и покрај забраната...

Црквите во Америка ќе започнат со богослужби и покрај забраната…

Translate (Eng):[gtranslate]

 

Црквите не бараат дозвола од никого“, рече Боб Тајлер, адвокат за верска слобода. „Гувернерот на Калифорнија седи овде како диктатор, го крши Уставот и ја одолговлекува оваа вонредна состојба колку што може подолго“. Мрежа од 3.000 цркви во Калифорнија ветија дека нема да го почитуваат налогот за заклучување на Коронавирусот на гувернерот на демократите, анти-Трампистот Њусом и повторно ќе ги отворат вратите за верниците на 31 мај.

Мрежата на цркви претставува над 2,5 милиони членови кои заради забраната за излегување од дома не биле во можност да присуствуваат на лични црковни служби скоро два месеци.
Пасторите во Калифорнија се вознемирени што Њусом ги забранува црквите и тие продолжиле да даваат храна, тоалети и финансиска помош за заедницата за време на заклучувањето.

РЕКЛАМА

Неколку пастори во Калифорнија неодамна излегоа и јавно изјаснија дека црквите се суштински институции и рекоа дека е време за Њусом да се покае.
Фокс њуз објави:

Мрежа од 3.000 калифорниски цркви, кои претставуваат 2,5 милиони членови, планираат да му пркосат на гувернерот Гавин Њусом со продолжување на богослужбите.

Пастори на Калифорнија црква Јунајтед објавија дека планираат да го отворат 31 мај, наместо да ја чекаат до 3 етапа, кога ќе се отворат спортски сали, кина и други места, јавува округот Сан Бернардино.

31 мај беше избран затоа што тоа е Педесетница (Pentecost), означувајќи го раѓањето на христијанската црква кога Светиот Дух се спушти врз апостолите и следбениците на Исус, идеално одговара за „повторно раѓање“ на богослужбите.

„Нашите цркви се дел од одговорот, а не дел од проблемот“, рече Дани Керол, постар свештеник во црквата Заедница на водата на животот. „Ние сме суштински дел од целото ова патување и бевме заобиколени … турнати настрана и сметани како неважни“.

Мет Браун, пастор на црквата Сандали во Риверсајд, го разнесе Њусом за тврдењето дека црквите не се значајни за време на пандемијата: „Ние сме распнати помеѓу грижата и љубовта кон нашиот народ и неговата диктаторска наредба.

„Тој не не праша. Тој претерал и преувеличувал“, рече Браун. „И тој треба да се повлече и да изјави дека црквата е суштински дел од она што го правиме како Американци, како и од она што го правиме како Калифорнијци.

коложег инфо

- Реклами -