4.3 C
Ohrid
понеделник, март 8, 2021
Почетна Македонија Одмор во Грција сепак ќе има: Филипче ќе преговарал со Грците да...

Одмор во Грција сепак ќе има: Филипче ќе преговарал со Грците да ги отворат границите и аеродромите

Translate (Eng):[gtranslate]

Од денеска, Здравствените власти почнуваат со регионални состаноци заедно претставници од владите во регионот по најавите на дел од соседните земји за отворање на границите, јавува Прес24.

Венко Филипче, Министерот за здравство за отворањето на границите вели дека е многу важен координиран пристап.

Од исклучителна важност е координиран пристап во однос на транзитот, посетите и здравствените протоколи кои што ќе се имплементираат за побрзо и побезбедно патување во текот на летото.

РЕКЛАМА

Тој предвидува мерки и ограничувања кои прецизно го утврдуваат начинот на спроведување на изборната кампања, поединечните активности на партиите, здравствениот протокол за денот на гласањето, движењето и организацијата на собирите.

Европската комисија вчера излезе со пакет мерки за патување во Европската Унија каде што ќе се препорача ваков координиран пристап за олеснување на рестриктивните мерки.

И ние ги почнуваме препораките , денес ќе патувам на состанок со министерот за здравство на Грција. Ќе размениме искуства за досегашното менаџирање на кризата кое треба да помогне и за понатамошната битка со коронавирусот.

Ќе разговараме и за подготовка за следниот период за кога се очекуваат нови пикови и најважното, отворањето на границите и аеродромите, имајќи предвид дека нашата земја повторно ќе го отвори коридорот север – југ кој е многу оптоварен во летните месеци“, рече министерот Филипче.

- Реклами -