9 C
Ohrid
петок, април 16, 2021
Почетна Македонија Филипче бројот на заболени расте затоа барам нови 30 дена вондрена состојба.

Филипче бројот на заболени расте затоа барам нови 30 дена вондрена состојба.

Translate (Eng):[gtranslate]

На утрешниот состанок на Советот за безбедност, министерот за здравство Венко Филипче и Комисијата за заразни болести ќе побараат продолжување на вонредната состојба.

-Дел од мерките кои ги предложуваме важат за вонредната состојба и важно е да важат и понатаму, во однос на рестрикциите и уредбите, потенцираше Филипче.

Филипче кажа дека почнуваат регионали состаноци со цел за побезбедно патување, согласно препораките на Европската Комисија која вчера објави пакет мерки. Тој денес ќе оди на состанок со заменик-министерот за здравство на Грција, и ќе разговараат за досегашната припрема на здравствениот систем, и за координцаија за отворање на границите и на аеродромите.

РЕКЛАМА
- Реклами -