25.3 C
Ohrid
вторник, јули 27, 2021
Почетна Македонија Свекор ми почина од преплет црева, а не од Ковид 19 и...

Свекор ми почина од преплет црева, а не од Ковид 19 и за скапиот погреб барам Обвинителството да постапува!

Translate (Eng):[gtranslate]

Снаата на покојникот Јасминка Ѓоргиева, по професија дипломиран правник решила дека нема да остави случајот да помине туку така, туку дека правдата ќе ја бара во правосудниот систем.

Семејството на 78-годишниот Димитар Тодоров од Кавадарци, не можело ниту да претпостави дека по неговата смрт ќе го добие телото во залемен лимен саркофаг, ,,спакувано” по протокол за коронавирус, а уште помалку дека до Основното јавно обвинителство ќе достави пријава за измама.

Причината поради која што ова за нив било неочекувано е тоа што човекот немал коронавирус, што се гледа и од отпусното писмо од болницата 8 Септември, а доказ за тоа е и фактот што на погребот имало повеќе од 20 присутни, никој од семејството не е во изолација ниту пак било кој е носител на вирусот.

РЕКЛАМА

Снаата на покојникот Јасминка Ѓоргиева, по професија дипломиран правник решила дека нема да остави случајот да помине туку така, туку дека правдата ќе ја бара во правосудниот систем.

Таа за Слободен печат тврди дека воопшто на семејството не му било дозволено да одбере ковчег, дека е одбран скап ковчег и дека севкупната сума на погребалните услуги е поголема од сметките за погреб на оние кои што навистина починале од коронавирус и за кои навистина бил потребен овој протокол со два сандака.

Последните денови од својот живот 78 годишниот Тодоров ги поминал барајќи помош од болница во болница за болките што ги чувствувал во стомакот. Од кавадаречката општа болница бил препратен прво на Клиниката за дигестивна хирургија во Скопје, а оттаму со брза помош како итен случај го однеле во болницата 8 Септември. На лекарите им дал податок дека пред неколку години имал операција на стомакот, дека прима лекови за срце и дека има хронична белодробна опструктивна болест. Во отпусното писмо кое што семејството го добило од болницата пишува дека има негативна епидемиолошка анамнеза за Ковид 19. Го внеле во операциона сала, му дале анестезија, го интубирале и го поставиле на механичка вентилација. Веднаш му опаднал притисокот и пулсот, почнале да го реанимираат, но за жал неуспешно, по што починал во 20 часот и 50 минути на 17 април.

Прочитајте и… Д-р Скепаровска: Трудниците да прошетаат надвор, да користат велосипед, но да не се затвораат во теретани и фитнес центри

И тука почнала сагата на вознемиреното и ожалостено семејство на Тодоров. Организирале погребално претпријатие од Кавадарци, но на половина пат им било кажано дека телото од 8 Септември ќе го подигне АД Бутел. А во Бутел, синот на покојникот ја добил и фактурата за ковчегот и пропратната погребална опрема, која ниту некој од семејството ја одбрал, ниту некој ги прашал. На сметката биле наведени погребен ковчег со цена од 16.400 денари, лимен саркофаг за 16.900 денари, пластична вреќа од 1950 денари, санитарна услуга од 1.200 денари, пресметан утовар и растовар на починато лице од 1.500 денари, лемење на сандакот 4.000 денари, превоз од 8.000 денари, користена услуга за ладилник од 250 денари и превоз од болницата 1.500 денари.

Синот на Тодоров на лице место во готово платил 51.700 денари. Во оваа цена не влегуваат дополнителните трошоци на кои семејството било изложено во Кавадарци, дополнителни 9.500 денари за ископ, закоп, слика, рамка, лимено сандаче и други потребни работи за да се обави последното испраќање.

ЗА ПОВЕЌЕ МОЖЕ ДА ПРОЧИТАТЕ НА СЛЕДНИОТ ЛИНК:

- Реклами -