10.9 C
Ohrid
понеделник, октомври 18, 2021
Почетна Свет Трагедија во Русија: Експлодирал респиратор на интензивна, пет загинати.

Трагедија во Русија: Експлодирал респиратор на интензивна, пет загинати.

Translate (Eng):[gtranslate]

Пет пациенти заболени од коронавирус го загубија животот во пожарот кој изби на интензивната нега во болницата “Свети Ѓорѓи’ во Сант Петербург, поради преоптоварен респиратор- јавуваат агенциите.

“ Респираторите работат до крајна граница. Според првичните информации, дошло до преоптоварување на еден од аспираторите кој ескплодирал и предизвикал оган – изјавил извор за агенцијата Интерфакс.

Од болницата се евакуирани 150 пациенти, соопшти Министерството за вонредни состојби во земјата. Не е јасно колку лица се повредени.

РЕКЛАМА

Инаку, Русија бележи 221.344 заразени од коронавирус, а вчера имаше 11.656 новозаболени во еден ден.