10.2 C
Ohrid
сабота, февруари 27, 2021
Почетна Македонија Невработените во Северна Македонија ќе добиат картичка- ваучер од 9.000 денари кој...

Невработените во Северна Македонија ќе добиат картичка- ваучер од 9.000 денари кој може да се искористи за храна.

Translate (Eng):[gtranslate]

Вкупно 100.000 граѓани кои се невработени и кои немаат месечни приходи над 15.000 денари ќе можат да добијат платежна картичка со 9.000 денари за македонски производи, најави техничкиот премиер, Оливер Спасовски на денешната прес конференција на која го претстави третиот пакет економска помош.

Оваа платежна картичка може да се користи само за домашни компании, производи и услуги и во период од 30 дена.

Исто така најави туристички ваучери, ваучери за млади и други мерки за да се поттикне потрошувачката.

РЕКЛАМА

За овој пакет издвоени се 355 милиони евра, а ќе можат да ги искористат 730.000 корисници.

- Реклами -