12 C
Ohrid
понеделник, март 8, 2021
Почетна Македонија Охрид пред колапс, 99% пад на бродската флота поради корона кризата..

Охрид пред колапс, 99% пад на бродската флота поради корона кризата..

Translate (Eng):[gtranslate]

Ако лани овој период пловните објекти не застануваа со работа и дневно правеа по најмалку десет тури низ езерото, сега прошетките со туристи се сведени на минимум поради корона кризата. Иако за овој сектор немаше официјални уредби за забрана за работа, флотата стоеше закотвена на пристаниште неколку недели, а сопственциите на пловните објекти велат од пред десетина дена се во поход полека да се враќаат во кондиција.

Исто како и угостителите ова лето најмногу ќе се потпрат на домашните туристи. Цените за турите нема да поскапат напротив како и досега ќе се прилагодуваат кон буџетот на клиентите.

Инаку на Охридското езеро бројот на пловните објекти последниве гоидни значително се зголеми поради се поголемиот број туристи во Охрид. Изминатите години континуирано пловат шест големи бродови и околу 20 катамарани.

РЕКЛАМА
- Реклами -