6.2 C
Ohrid
вторник, јануари 26, 2021
Почетна Македонија Без ниту еден примен пацент денес се демонтира монтажната болница.

Без ниту еден примен пацент денес се демонтира монтажната болница.

Translate (Eng):[gtranslate]

Мобилната болница, донација од Норвешка, којашто беше поставена како дополнителен капацитет за примање на пациенти заразени со ковид 19, денеска почна да се демонтира, јавува Независен.Мобилната болница беше поставена кон крајот на март, со капацитет од 130 пациенти и беше поврзана со сув ходник со Инфективната клиника.Сепак таму не беше згрижен ниту еден пациент, бидејќи бројот на заразени кои се лекуваа болнички не го надмина бројот на леглата во Инфективната клиника и ковид центарот во „8-ми Септември“.

РЕКЛАМА
- Реклами -