5.3 C
Ohrid
недела, март 7, 2021
Почетна Македонија Мајки на породилно бараат продолжување на платеното отсуство на 12 месеци

Мајки на породилно бараат продолжување на платеното отсуство на 12 месеци

Translate (Eng):[gtranslate]

Група мајки кои се на породилно бараат продолжување на платеното отсуство поради ситуацијата со Ковид-19. Реагираат дека градинките не вршат упис и не знаат кој ќе им ги чува децата ако наредниот месец мора да тргнат на работа доколку се нормализира состојбата.

– Породилното отсуство да ни се продолжи и да трае 12 месеци за сите. Ако градинките не примаат нови дечиња како што тврдат вработените во градинките како мајките кои се во работен однос да не го изгубат работното место, а потребно е да си ја зачуваат работата , но и децата, изјави за Сител Емилија Митева, мајка која е на породилно отсуство.

На прашањето за барањето на мајките за продолжување на породилното од ресорното министерство за труд и социјала не добивме одговор.

РЕКЛАМА

Според здравствените власти градинките нема да бидат отворени додека не заврши скринингот. Од досега направените 1131 тестирања на вработените во воспитно-образовните установи потврден е само еден позитивен случај на ковид-19 во Битола.

Од друга страна мајки реагираат дека доцни и исплатата на породилното. Некои не земале пари ниту за март.

-Има една мајка на која сопругот поради состојбата добил отказ од работа и единствен приход им се парите од породилно, вели Митева.

Од Фондот за здравство информираат дека доцнењето е поради имплементирање на уредбата со која се продолжува породолното поради мерките за пандемијата.

-Сакаме да известиме дека исплатата за месец март и април е веќе започната и во наредните неколку дена ќе биде во целост ефектуриана, велат од ФЗО.

- Реклами -