34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаМерко: Баш ме брига за дивоградбите во Струга, ако сакаат уште толку...

Мерко: Баш ме брига за дивоградбите во Струга, ако сакаат уште толку нека направат.

Наместо да сe руши на струшкото крајбрежје ќе се доградува тврди градоначалникот Рамиз Мерко.Тој останува на ставот дека во Струга нема ниту една дивоградба во заштитеното подрачје според списокот евидентрани биле 262 нелегални градби меѓутоа во селските средини ,додека од охридската страна на езерото вели дека има стотици дивоизградени објекти.

Во однос пак на барањето на Антикорупциската комисија Владата да ги урне дивоградбите во охридско струшкиот регион бидејќи не веруваат дека општините можат самите да го сторат тоа Мерко вели дека тие како локална ингеренциите им ги понудиле но им било посочено дека нема закон за нивно одземање.

И додека струшкиот градоначалник очекува успешна сезона ова лето со доградено и уредено крајбрежје невладините постојано алармираат за децениско толерирање на дивоградбите па дури и во време на пандемија велат дека се градат нови објекти долж охридското езеро од Радожда па се до Свети Наум и бараат надлежните да излезат на терен и да ги санкционираат сторителите .

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...