28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПолициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник

Полициски час од 19 во сабота до 05 часот во вторник

Граѓаните ги чека 58 часовен карантин за време на претстојниот продолжен викенд. Здравствените власти одлучиле полицискиот час да почнува од 19 часот во сабота и да трае до вторник до 5 часот наутро. За Рамазан Бајрам и Денот на македонските просветители улиците ќе бидат празни поради забраната за движење. Министерот за здравство вели дека оваа мерка е оправдана бидејќи изминатите денови поради непочитување на мерките на семејни собири е зголемен бројот на новозаболени. Кластерите на зараза се познати и најголем број на дијагностицираните со Ковид-19 се од иста фамилија.

-Што е суштината и зошто тоа се предлага? Сите случаи се поради семејни собири со непочитување на мерките и само со ваква ригорозна мерка може да имаме ефект, вели Венко Филипче, министер за здравство.

И покрај полицискиот час и обврската за задолжително носење на маска и одржување на дистанца, Филипче вели дека и до него стигнуваат слики од граѓани кои не ги почитуваат мерките.

Ваква состојба регистрираше и камерата на Сител денеска во Скопје.

Министерот за здравство побара поголема ангажираност и од останатите инситуции за спроведување на мерките.

-Инситуциите кои имаат ингеренции тоа да го контролираат, тоа да го прават многу многу ревносно. Немаме друг механизам со кој може да се бориме, вели Филипче.

Денешната статистика покажува дека има четири смртни случаи, меѓу кои најмладиот е пациент на 41 година кој дури 40 дена бил лекуван на Инфективна. Од 512 тестирања биле дијагностицирани 19 новозаболени а оздравеле 16. Во Македонија досега се евидентирани дури 110 смртни случаи од КОвид 19, но Филипче вели дека не сме со најголема смретност во регионот бидејќи кај 22 починати вирусот бил откриен постмортен што не го правеле во другите зсемји.

Инаку, На Комисијата за заразни болести покрај празничниот карантин, разговарале и за начинот како ќе работат аеродромите во државата за што треба да добијат конкретен протокол. Намалување на рестрикциите надлежните најавуваат после празниците.

сител

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...