10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаПрво еден позитивен па 14 полицајци заразени со Корона а сега дури...

Прво еден позитивен па 14 полицајци заразени со Корона а сега дури 103 се во изолација

По првиот позитивен случај на ковид 19 во Единицата за брзо распредување, заразата се прошири и сега вкупно 14 полициски службеници на ниво на цело Министерство за внатрешни работи се позитивни на новиот вирус пишува Фокус.

Од МВР за „Фокус“, велат дека половина од заразените се припадници на ЕБР, но останатите заразени се вкупен бро од цело Министерство за внатрешни работи. Ако вчера над 30 полициски службеници имаа добиено решение за изолација, денеска според епидемиолошката анкета и контактите на заразените, вкупно 103 полициски службеници се во изолација.

Пред неколку дена беше соопштено дека припадник на ЕБР, кој заедно со колегите обезбедувале карантински објекти во охридскиот регион почуствувал симптоми на ковид 19. Тој бил тестиран и бил позитивен на новиот вирус, а освен него, позитивни биле и уште шестмина негови колеги.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...